! Blog został przeniesiony, obecnie dostępny jest pod adresem: introwertyczka1.wordpress.com !

03.02.2014

Normy normalności

Niekiedy zastanawiam się, co to właściwie znaczy być normalnym. Kim jest człowiek normalny, czym jest normalne życie, normalne zachowanie? Normalność - cóż to takiego?

W prawie norma jest czymś, według czego należy postępować. To reguła, której przestrzeganie zagwarantowane jest przymusem państwowym. Określa sposoby zachowania określonych osób w określonych okolicznościach. A czym jest norma w tzw. życiu? Czym jest normalność?

Często czyjeś zachowanie definiuje się mianem normalnego w momencie, kiedy jest ono zrozumiałe. Uznajemy za normalne te zachowania, które jesteśmy w stanie zrozumieć. Zrozumienie to tutaj słowo-klucz. Kiedy ktoś nagle rozpłacze się, bo np. dowie się o czyjejś śmierci lub coś go zaboli, wówczas jest to powszechnie pojmowane jako normalne, naturalne. Rozumiemy takie zachowanie, znamy jego przyczyny i poniekąd współodczuwamy. Jednak jeżeli ktoś nagle rozpłacze się, bo np. ma dużo dokumentów w pracy do wypełniania lub przypomniał mu się po miesiącu jakiś smutny film, wówczas jest to powszechnie pojmowane jako nienormalne, nienaturalne, dziwaczne. Nie rozumiemy takiego zachowania, nie chcemy go rozumieć, nie znamy żadnych sensownych przyczyn, dla których dana osoba ulega emocjom z powodu takich drobiazgów. Takie powszechnie niezrozumiałe zachowania burzą społeczny ład, tradycję, ustalony wiele lat temu porządek, społeczną harmonię. Nie chcemy ich znać ani tolerować. Te zachowania są NIENORMALNE.

Jaki z tego wniosek? Normalność to wynik osądzenia, skutek oceny. Dodajmy: pozytywny wynik, pozytywnej oceny. Nienormalność - wręcz przeciwnie.

Ekscentryk

Człowiek normalny to taki człowiek, który postępuje w sposób zrozumiały, którego zachowania można łatwo przewidzieć. Jeśli kogoś rozumiemy, to mniej więcej wiemy lub przynajmniej przeczuwamy, w jaki sposób może się zachować w danej sytuacji. Co do postępowania człowieka normalnego mamy pewność. Pewność daje nam poczucie bezpieczeństwa, jedną z pierwotnych potrzeb człowieka. Bezpieczeństwo to brak lęku. Zatem w przypadku człowieka normalnego nie musimy bać się ani jego osoby ani o niego samego. Jest on w miarę przewidywalny, dzięki czemu czujemy się w jego towarzystwie względnie bezpieczni. Nie mamy powodu do obaw o bezpieczeństwo swoje lub jego.

Człowiek nienormalny to taki człowiek, który postępuje w sposób niezrozumiały, którego zachowań do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć. On odstaje, jest nieobliczalny, nie wiadomo, co mu nagle strzeli do głowy i ogólnie, co mu w tej głowie siedzi. Jego zachowanie jest nietypowe, nieadekwatne do sytuacji, inne niż powinno być. Postępuje dziwnie, inaczej niż wymaga tego społeczeństwo, grupa społeczna, natura, kultura i wielowiekowa tradycja. Ma za nic społeczne nakazy, obyczaje, zwyczaje, konwenanse. Co z nim jest nie tak?

Człowiek nienormalny może być odbierany na różne sposoby. Może być nienormalny w określonej dziedzinie życia (np. stara panna, stary kawaler, bezdzietna, bezrobotny/a, odludek, innowierca, grubas, okularnik, miłośnik egzotycznych zwierząt), ze względu na cechy charakteru (np. gburowaty, płaczliwy, niemiły, infantylny, przesadnie gadatliwy, lękliwy, znerwicowany, zdołowany, kłótliwy, próbujący dominować) bądź też całościowo, ogólnie (on jest psychiczny, ona jest pojebana, tamten jest niebezpieczny, tamtej może coś strzelić do głowy) jako jednostka potencjalnie niebezpieczna dla siebie lub otoczenia.

Normalność zapewnia przetrwanie, natomiast nienormalność skazuje na ostracyzm i zapewnia wyalienowanie. Od nienormalnego każdy odgania się niczym od roju os. Wszak nienormalność jest oznaką niedostosowania społecznego i zwiastuje kłopoty, a tych każdy wolałby uniknąć. Life is brutal, nikt nie będzie silił się na zrozumienie nietypowych zachowań i dociekał przyczyny odmienności, bo to gówno kogo obchodzi. Życie to nie szkółka z pedagogiem i wychowawcą, którzy zawsze pomogą. Po prostu, kto się nie dostosowuje, ten wypada z gry. Człowiek nienormalny jest inny, a inny znaczy gorszy, czyli taki, od którego należy trzymać się z daleka. Zawsze wybierze się bezpieczną opcję, czyli towarzystwo ludzi normalnych, dostosowanych.

Archiwum bloga

! Blog został przeniesiony, obecnie dostępny jest pod adresem: introwertyczka1.wordpress.com !
Kopiowanie tekstów jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Google Plus Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na Weheartit Introwertyczka na Tumblr Introwertyczka na Bloglovin Adres e-mail

O mnie

Moje zdjęcie
Mam na imię Daria i w przestrzeni internetowej jestem głównie nawiedzoną multiblogerką. Założyłam blogi z niezwykle banalnego powodu: po to, aby prezentować publiczności swoją twórczość. Tak się składa, że internet i funkcjonujący w jego ramach blogger oferują taką możliwość, więc czemu z niej nie skorzystać?

W chwili obecnej blogowanie pozwala mi zarówno na wyrażanie siebie, jak i na uporządkowanie swoich rozbieganych myśli. Wciągnęło mnie od pierwszej chwili i nie ukrywam, że sporą większość czasu w sieci poświęcam właśnie prowadzeniu blogów. :-) Mam ich kilka i każdy z nich jest dla mnie ważny.

Zachęcam również do wypowiadania się na Forum dla Ciebie, a także do zapoznania się z moją ofertą w zakresie pomocy blogowej: Ulepsz swój blog z Introwertyczką!.