! Blog został przeniesiony, obecnie dostępny jest pod adresem: introwertyczka1.wordpress.com !

21.12.2013

Dobre rady zawsze w cenie?

Większość ludzi nie umie słuchać. Słyszą, ale nie słuchają. Zamiast słuchać i rozumieć wolą oceniać i wydawać osądy. Łatwiej jest kogoś osądzić aniżeli wczuć się w jego sytuację.

Klasycznym objawem osądzania rozmówcy są tzw. dobre rady. Jak głosi jedna z reklam, dobre rady są zawsze w cenie. Niektórzy chyba zbyt dosłownie interpretują to hasło.

Tacy ludzie mają gotową receptę i idealne rozwiązanie na wszystko i dla wszystkich. Nie są w stanie pojąć, że to, co pomogło jednemu, drugiemu wcale nie musi.

Nie masz chłopaka? Idź na imprezę, to na pewno kogoś znajdziesz. Nieważne, że wcale nie szukasz beztroskiego imprezowicza. Możemy cię również umówić z Tomkiem, Krzyśkiem albo Wieśkiem. Nieważne, że wcale nie prosisz o swatanie. Nie masz pracy? Załóż własną firmę. Nieważne, że nie masz głowy do interesów ani pomysłu na biznes. Wszyscy zakładają firmy, bo to teraz modne, w telewizji tak powiedzieli. Albo wyjedź za granicę, przecież wszyscy wyjeżdżają. Nie masz dzieci? To zrób chociaż jedno i to szybko, ile ty chcesz czekać? Nie dogadujesz się z mężem? Rozwiedź się, co ci szkodzi. Jak nie ten, to inny, dużo ludzi teraz bierze rozwód. Ogarnęło cię przygnębienie? To z pewnością depresja, idź do psychiatry, niech ci coś przepisze. Kryśka i Ewka biorą antydepresanty i lepiej się czują. Mówię ci, zapisz się.

Powyższe przykłady można mnożyć w nieskończoność. Wszechwiedzący ludzie mają przygotowane szablonowe rozwiązania na każdy możliwy problem. To działa jak utrwalony wzorzec reakcji. Określone wyznanie to czynnik aktywizujący dobrą radę. Jest wyzwalaczem zachowania typu "bo ja wiem lepiej od ciebie, co jest dla ciebie dobre, nawet jeśli ledwo cię znam". Mówisz coś, a wszechwiedzący automatycznie czują się lepsi i tym samym uprawnieni do odpowiedniego kierowania i mówienia, co masz robić. To nieistotne, że wcale nie prosisz o żadne opinie ani porady. I tak je dostaniesz, czy tego chcesz czy nie.

Najgorsze jest to, że w zasadzie nie wiadomo, jak reagować na tego typu zachowania. No bo niby co odpowiedzieć, jak się zachować? Tak, masz rację, zrobię sobie dziecko jak najszybciej. Tak, masz rację, już idę rejestrować firmę. Tak, masz rację, już składam pozew o rozwód. A może odpowiedzieć szczerze i zgodnie z własnymi uczuciami "odpierdol się, to nie twoja sprawa"? Też nie bardzo, bo tylko wzbudzi się niechęć i zyska się wroga. Tak czy siak dobre rady i osądy zawsze stawiają w niezręcznej sytuacji. Owa niezręczność polega na tym, że z nieznanych sobie przyczyn nagle trzeba tłumaczyć się ze swojego życia i swoich decyzji innym ludziom tak, jakby oni coś do tego mieli, jakby to ich dotyczyło.

Archiwum bloga

! Blog został przeniesiony, obecnie dostępny jest pod adresem: introwertyczka1.wordpress.com !
Kopiowanie tekstów jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Introwertyczka na Bloggerze Introwertyczka na Wordpressie Introwertyczka na Facebooku Introwertyczka na Google Plus Introwertyczka na Twitterze Introwertyczka na Youtube Introwertyczka na Pinterest Introwertyczka na Weheartit Introwertyczka na Tumblr Introwertyczka na Bloglovin Adres e-mail

O mnie

Moje zdjęcie
Mam na imię Daria i w przestrzeni internetowej jestem głównie nawiedzoną multiblogerką. Założyłam blogi z niezwykle banalnego powodu: po to, aby prezentować publiczności swoją twórczość. Tak się składa, że internet i funkcjonujący w jego ramach blogger oferują taką możliwość, więc czemu z niej nie skorzystać?

W chwili obecnej blogowanie pozwala mi zarówno na wyrażanie siebie, jak i na uporządkowanie swoich rozbieganych myśli. Wciągnęło mnie od pierwszej chwili i nie ukrywam, że sporą większość czasu w sieci poświęcam właśnie prowadzeniu blogów. :-) Mam ich kilka i każdy z nich jest dla mnie ważny.

Zachęcam również do wypowiadania się na Forum dla Ciebie, a także do zapoznania się z moją ofertą w zakresie pomocy blogowej: Ulepsz swój blog z Introwertyczką!.